Геракл – уособлення сили, сміливості, кмітливості та розуму
Чотири речі нам потрібні,
Щоб невеселих збутись дум:
Здорове тіло, добра вдача,
Ім'я хороше, світлий ум.
Рудакі
Тема: Міфи про Геракла.
Подвиг п'ятий «Авгієві стайні»
Мета: розширити поняття про
міфи, вчити вдумливому, виразному читанню та розумінню прочитаного,
удосконалювати навички роботи з текстом, працювати над розвитком умінь стислого
переказу та відповідей на запитання за змістом прочитаного, розвивати творчі
здібності учнів, формувати стійкі життєві принципи у подоланні життєвих
перешкод, прагненні звершити подвиг.
Обладнання та матеріали: виставка малюнків та
ілюстрацій до міфів про Геракла, книга М.Куна «Міфи і легенди Давньої Греції»,
презентація до уроку, підручники, тексти мініатюри Ф. Кривіна «Авгієві стайні»
Тип уроку: вивчення художнього
твору, засвоєння, коригування, систематизація нових знань.
Форма уроку: урок – подорож «Сходження на Олімп»
Хід уроку
І. Організація класу
Вправа «Привітання». Уявіть, що в руках у
мене чарівна паличка, за помахом якої кожному на долоньку сяде жовтогаряче
маленьке сонечко, яке принесе вам радість
та успіх. Тому відкрийте
долоньки, посміхніться сонечку , привітайте його: «Доброго дня!» і відпустіть
на волю.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності
Учитель.
А тепер приготуємося до уявної подорожі в стародавню
Грецію, з міфологією якої ви вже знайомилися на уроках світової літератури. Ми
походимо стежками міфів про найславетнішого героя стародавніх греків – Геракла
і піднімемось на гору Олімп, щоб із ним зустрітися. На сьогоднішньому уроці ми
будемо розширювати поняття про міфи, вчитися вдумливому, виразному читанню та
розумінню прочитаного, удосконалювати навички роботи з текстом, працювати над
розвитком умінь стислого переказу та відповідей на запитання за змістом
прочитаного, розвивати творчі здібності, формувати стійкі життєві принципи у
подоланні життєвих перешкод. Отже, тема нашого уроку - Геракл – уособлення сили,
сміливості, кмітливості та розуму. (Міфи про Геракла. Подвиг п'ятий
«Авгієві стайні» (запис узошити). А головною думкою нашого уроку є вірш перського
поета Рудакі.
ІІІ.
Сприйняття та засвоєння навчального
матеріалу
Учитель.
Перед нами перша сходинка до вершини
Олімпу, яку можна назвати «Інформаційна».
Щоб піднятися на неї, потрібно пригадати все, що ви вже знаєте про Геракла. Я знаю, що кореспонденти з вашого класу запросили героя до нас на урок.
1. Рольова гра «Інтерв'ю»
Кореспондент. Шановний Геракле,
скажіть кілька слів про ваших батьків.
Геракл. Я є сином громовержця
Зевса та земної жінки Алкмени. Мій земний батько Амфітріон дав мені гарну
освіту.
Кореспондент. Як ваше справжнє ім'я?
Що означає ім'я Геракл.
Геракл. Насправді мене звати
Алкідом («сильним»). Ім'я Геракл я отримав через ненависть до мене дружини
Зевса — Гери. В дослівному перекладі слово «геракл» означає «уславлений Герою»,
або «завдяки Гері». Гера, ненавидячи
мене, ставила на моєму шляху всілякі перешкоди, чим сприяла тому, що я, долаючи
їх, щораз більше прославлявся. Геракл - ім'я грецького походження, відоме з
давніх часів. Це ім'я носили стародавні царі і міфічні герої. Варіанти цього
імені - Гера́кл, Гераклес, Іраклій. Точний відповідник цього імені в
українській мові - Святослав ("гера"-"свята",
"клес" - "слава"). А опікувала мене дочка мого небесного
батька богиня мудрості та воїнської доблесті Афіна.
Кореспондент. Що пов'язує вас із Еврисфеєм?
Кореспондент. Що пов'язує вас із Еврисфеєм?
Геракл. Я повинен був 12 років
служити недолугому Еврисфею і здійснити 10 подвигів.
Кореспондент. Чому ж усі говорять про 12
подвигів?
Геракл. Трапилось так, що Еврисфей не зарахував 2 подвиги ( у бою з лернейською
гідрою мені допомагав мій друг Іолай, а за здійснення принизливого завдання
очистити стайні царя Авгія я вимагав плати).
2. Вправа «Упізнай за малюнком»
Учитель. А зараз пригадаємо, які подвиги здійснив Геракл. Подивіться уважно на
ілюстрації і назвіть подвиги Геракла.
Учитель. На другій «поетичній» сходинці
ми пригадає перший подвиг Геракла
3.Виразне читання поетичної інтерпретації міфу.
Цар
Еврісфей Геракла зненавидів,
Та
мріяв спекатись його.
У
ньому ворога угледів,
Чому?
І сам
не знав того.
Та
був він справді боягузом,
А
ще й до того ж і дурним.
І
хоч в Аргосі був він тузом,
Та
нарід кепкував над ним.
Куди
б запропастить Геракла,
Він сам придумати не вмів.
Як
не натуживсь неборака,
Удався,все ж,до віщих снів.
Давала
в снах поради Гера.
То
ж першою із них була: -
Нехай
то немейського лева,
Геракл ,як хоче, добува.
Подавсь
Геракл в ліси Немейські
І там почув страшенний рик.
Хоч
й не знав страхів плебейських,
Все ж прикусив собі язик.
Коли
ж зустрів отого лева,
Геракл
одразу зрозумів:
"Стріла не візьме й металева,
Як би я цього не хотів».
Тому
й не думаючи довго,
Із дуба палицю зробив. –
Хіба
оцим я лева того,
Якось
би може і убив.
Одначе лев був надто хитрий
І
у печеру скоро втік.
І
хоч Геракл був хлопець спритний,
Та все ж здогнать його не зміг.
Тому
,на виході з печери,
Вогонь
Геракл улаштував.
Тоді ж ізсунув в купу брили
І
тим його замурував.
Отут-то лев вже і попався,
Тому
й назад він повернув.
Іти на полум`я боявся,
То
ж на Геракла враз плигнув.
Геракл в руці дубка затиснув,
Ним лева по макітрі свиснув,
Що
й розлетілася надвоє.
Та все ж попадали обоє.
Коли ж Геракл лев`ячу шкіру,
Жбурнув
до Еврісфея ніг,
Той
наказав:-Лернейську гідру,
Геракл щоб швидше переміг.
4.Бесіда
* Порівняйте опис подвигу Геракла у міфі та у вірші.
*
Чи була потреба вбивати звіра?
*
Які риси характеру проявив Геракл, здіснюючи цей подвиг?
Відповідь обґрунтуйте.
* Як герой увінчав свій подвиг? (Встановив Немейські ігри
— спортивні змагання, що відбувалися кожні два роки у Немейській долині.
Проводилися вони на честь Зевса у середині літа. Під час ігор, що тривали
кілька днів, змагалися з таких видів спорту, як біг, боротьба, кулачний бій,
метання диска і списа, а також перегони колісниць. Під час ігор оголошувався
загальний мир у всій Греції.)
5. Літературні паралелі
Учитель. На третій сходинці « У читацькій вітальні» ми помандруємо разом з
героями Кривіна у майбутнє
Ф.Кривін. «Авгієві стайні»
До довгого списку історичних подій і осіб підійшов
маленький чоловічок.
-
Я Авгій. Пошукайте на «А».
-
А хто ви такий, - запитав секретар Історії.
-
Звісно хто – цар ! Син самого бога Сонця.
-
Царів багато, але не всі
попадають в Історію. Ви конкретно скажіть , які справи вас прославили.
У розмову втрутився помічник секретаря:
-
Пошукайте на «Г». Це той Авгій, у якого Геракл чистив стайні.
Секретар похитав головою:
-
Знову цей Геракл! Скільки
всілякої дрібноти протягнув за собою в Історію!
А щоб дізнатися, хто такий Авгій, як він пов'язаний із
Гераклом,попрацюємо із текстом міфу «Авгієві стайні»
6.Словникова робота
Копрій – провісник
царя Авгія.
Еліда – країна,
якою правив цар Авгій.
Еос –
богиня ранкової зорі.
Авгій –
елідський цар, син Геліоса й Герміни; мав багато худоби,стайні якої не
вичищалися 30 років. З іменем Авгія первісно пов‘язували поняття про сонячне
божество.
7.Коментоване читання міфу «Авгієві стайні»
8. Перевірка
розуміння прочитаного
Гра «Вірю – не вірю»
1)
Чергове
завдання Еврісфея Гераклові було принизливим.+
2) Прибувши до Еліди, герой побачив розкішний палац Авгія. -
3) Геракл зажадав за вичищення стаєнь безсмертя. -
4) Герой не одразу пішов до палацу, а залишився біля стаєнь, щоб подумати
над вирішенням проблеми. +
5) Геракл знайшов собі помічників, які допомогли носити коші з гноєм. -
6) Герой прокопав рівчаки до русла річки і вода вимила стайні. +
7) Цар Авгій зрадів і щиро подякував
героєві. -
8) Користь від подвигу Геракла мав не тільки Авгій, а й інші люди. +
9. «Мозковий штурм». Чому секретар не знайшов імені царя Авгія в історії
людства? ( Тому що цар Авгій, на відміну від Геракла не зробив значного внеску в
історію.)
Коментар
учителя. Відомо, що після перемоги над Авгієм, Геракл приніс
жертву олімпійським богам і встановив Олімпійські ігри. Вони проводилися кожні
чотири роки на священній рівнині, обсадженій самим Гераклом на честь богині
Афіни Паллади оливами. На цих іграх проводилися змагання з бігу, боротьби,
кулачного бою, метання диска і списа, а також перегони колісниць. Переможці в
іграх діставали в нагороду оливковий вінок і мали велику шану. Цікаво, що греки
вели літочислення саме за Олімпійськими іграми.З ім'ям Геракла пов'язані
крилаті вислови: „дійти до Геркулесових стовпів” — дійти до краю; „геркулесова
праця” — тяжка праця., АВГІЄВІ СТАЙНІ – БЕЗЛАД,
Учитель. Четверта сторінка – «Мистецька».
10. Повідомлення учнів.
* Ми відшукали
зображення Геракла, його величі та подвигів у різних видах мистецтва:
* статуї Геракла прикрашають зали музеїв Лувра (Франція),
Італії. Одну з невеликих статуеток Олександр Македонський постійно возив із
собою, як талісман.
* давні гончарські вироби, сувенірні тарілки, розписані
сценами його подвигів,
* на жіночих прикрасах – камеях,
* на позолочених скринях імператорів,
* на настінній мозаїці,
на рельєфах стінок саркофагів.
- Культ Геракла був
поширений серед усіх еллінів. Кожна
країна і мало не кожне місто хотіли похвалитися тим, що син Алкмени гостював у
них бодай один день. Свята на честь героя — гераклеї влаштовувались у Фівах,
Сікіоні, на островах Мендосі й Косі. Йому були присвячені біла тополя, маслина,
плющ та гарячі цілющі джерела.
-Наша сучасність теж не відстає від давнини: ми маємо низку
мультиплікаційних фільмів про його подвиги, знято фільм «Подвиги Геракла» у 1957 році. Режисер Пьєтро Франчіші (Спільне
виробництво Італії та Іспанії) Головний герой Стів Рівз зіграв багатьох
міфологічних персонажів пізніше і має прізвисько Стів Геркулес. Діти випробують силу героя у різних
комп’ютерних іграх.
-А
також зоряне небо нам дає можливість побачити сузір’я, яке носить його ім’я. А
поряд сузір’я Гідри, тієї потворної багатоголової істоти, яку він вбив. Є також
сузір’я Лева, Цербера, Зевса.
11. Учнівський вернісаж «Подвиги Геракла» (коментування ілюстрацій)
Учитель. Ви
мене остаточно переконали у тому, що слава Геракла немає меж ні в часі, ні в просторі.
12. Прослуховування фрагменту опери
Вівальді «Герулес на Термодонте» (в амазонок) з подальшим
обговоренням
- Який характер
музики?
- Що передає музика?
13. Гронування.
Учитель: Переходимо на 5 сходинку «Офіційно
– ділову» – складання характеристики персонажа. Підсумуємо, які ж риси характеру, якості мав Геракл, уславлений у віках. Пропоную
виконати завдання «Ґронування». Кожній ряду
даю слово: Геракл, Геркулес, син Зевса. Підберіть слова, які розкриють характер Геракла, але щоб починались саме на букви цих слів.
Героїчний Гострозорий С
Енергійний Емоційний Ильний
Розумний Рішучий Непереможний
Азартний Кмітливий
Красивий Уславлений
Герою Захисник слабких
Легендарний Легкоозброєний Ефектний
Енергійний
Волелюбний
Сміливий
Спортивний
Активний
14.Заповнення анкети героя.
Анкета героя
Ім'я______________________________________________________________
Відомості про народження _________________________________________________________________
Зовнішність ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Риси характеру________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Захоплення_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ім'я______________________________________________________________
Відомості про народження _________________________________________________________________
Зовнішність ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Риси характеру________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Захоплення_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
15 . Словесне малювання. Коротка
розповідь про Геракла. Усно
опишіть Геракла, яким ви його бачите? Назвіть, які риси вдачі
притаманні Гераклу?
Відповіді учнів
Його любили більше, ніж
богів, пам'ятаючи, що він колись був людиною. Геракл був справедливий. Дороги,
які стільки разів топтала його могутня стопа, він очищав від шахраїв і
розбійників. Геракл був добрий. Жорстокі випробування облагородили його душу,
поглибили його вроджену доброту. Спалюючи і вбиваючи, Геракл залишався
незаплямованим, бо все, що він робив, було викликане невблаганною необхідністю.
Геракл сміливо боровся
проти страшних почвар, допомагаючи людям звільнитися від них. Співчував і
допомагав тим, хто цього потребував. Саме Геракл звільнення Прометея. Доля
спочатку не балувала Геракла: ненависть могутньої Гери, служба в нікчемного
Еврисфея, —через усі
ці випробування герой пройшов із честю.
А люди здатні до співчуття і цінують не лише сміливість, силу й мужність, а й
стійкість у життєвих випробуваннях. Усе це і забезпечило Гераклові роль
улюбленця як давніх греків, так і інших народів світу.)
Після смерті, Зевс узяв
Геракла на Олімп, одружив з Гебою та зробив безсмертним.
Великий воїн той Геракл,
Що подвиги здійснив.
Розвіяв в Греції він морок,
Вогонь Олімпу нам відкрив.
Чудовиська, потвори
Гераклу не страшні.
Він всіх їх
переможе,
Слабких він захистить.
Краса і розум, сила й міць -
З’єдналось все у
ньому.
Це ідеал чоловіків
Вже тисячі років.
Геракл
сильний,
хоробрий
служить,
бореться, перемагає
12
подвигів здійснив
Герой
ІУ.
Підбиття підсумків уроку .
Вчитель. І ось ми на вершині гори Олімп! Вас вітають боги! І Геракл .

У.
Домашнє завдання. Підготовка до написання творчої роботи
по характеристиці Геракла.
«Мікрофон»
. Коментар епіграфу уроку.
Кросворд
1.
|
|||||
2.
|
|||||
3.
|
|||||
4.
|
|||||
5.
|
|||||
6.
|
1. Ім'я царя, стайні якого не чистилися 30 років.
2. Тварина, яка мала міцну шкуру.
3. Триголовий сторож підземного світу.
4. Ім'я володаря царства мертвих.
5. Справжнє ім'я героя, який здійснив 12 подвигів.
6. Місто, у якому були дуже брудні стайні.
Якщо ви розгадаєте кросворд, то у виділених клітинках
прочитаєте ім'я героя, який мусив служити царю Еврісфею 12 років і здійснити 10
подвигів.
Кросворд
1.
|
|||||||
2.
|
|||||||
3.
|
|||||||
4.
|
|||||||
5.
|
1. Справжнє ім'я Геракла.
2. Верховний бог, батько Геракла.
3. Потвора з тілом змії і дев'ятьма головами дракона.
4. Розповідь про уявлення людей про світ.
5. Приміщення, які стали чистими завдяки Гераклу.
Якщо ви розгадаєте кросворд, то по вертикалі у виділених
клітинках прочитаєте ім'я царя, що жив в Еліді.
Немає коментарів:
Дописати коментар